Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/a/b/u119552/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 229
5 najčastejších miest našich úrazov - ABClife

Na celom svete sa stávajú úrazy každý jeden deň v roku. Našťastie, nie jednému človeku 😊 Počas života nás pravdepodobne nejaký úraz postihne, a väčšinou nemilo prekvapí. Dajú sa úrazy predvídať a môžeme sa na ne vopred pripraviť? Pozrite sa s nami na najbežnejšie zranenia a na to, ako je možné im predchádzať. 

 

  1. Autonehody 

Hlavnou príčinou nehôd je zvyčajne neuvážená jazda, roztržitosť alebo jazda pod vplyvom alkoholu. Automobilové nehody sa neobmedzujú iba na osobné automobily, ale aj na autobusy, nákladné vozidlá, motocykle alebo akékoľvek iné motorové vozidlá.

Okrem toho, že výsledkom autonehody môžu byť silné poranenia či dlhotrvajúce telesné problémy, po autonehode sa často objavuje posttraumatická stresová porucha. 

Prvá pomoc pri autonehode vždy vyžaduje rýchlu reakciu, aby sme sa vyhli život ohrozujúcim stavom účastníkov nehody. Nie každý svedok autonehody vie s rozvahou podať pomocnú ruku. A pritom často prvý človek, ktorý je v kontakte s účastníkmi nehody, býva jediný, kto môže pomôcť zachrániť ľudský život.  

  1. Úrazy v domácnosti 

Kuchyne a kúpeľne sa javia ako najpravdepodobnejšie miesta nehôd v domácnosti. Klzká podlaha po umývaní podlahy alebo vyliatej vode z vane vie naozaj nemilo prekvapiť. Nehody pri šmyku a zakopnutí, ktorých výsledkom môže byť pád, si často „pýtajú“ podanie prvej pomoci. Pád môže spôsobiť poranenie chrbta, otras mozgu, zlomeninu bedrového kĺbu, poranenie miechy, poškodenie vnútorných orgánov a ďalšie vážne zranenia.

Domáce nehody na nás číhajú aj na ďalších miestach. Ak chcete počet úrazov doma obmedziť na minimum, skúste si váš domov prehliadnuť očami bojazlivého človeka a jednoducho predvídajte. Ak sa na úrazy pripravíte domácimi bezpečnostnými opatreniami, určite spravíte dobre. Môžete napríklad ukotviť ťažký nábytok o stenu alebo zabezpečiť zásuvky, umývačky riadu, schodiská či ostré hrany pred deťmi. Nezabudnite ani na pravidelné kontroly exteriéru vášho domu a jeho okolia. 

Je jasné, že nie všetky nehody sa dajú predvídať a úraz často prekvapí. Vedeli by ste podať prvú pomoc vašim blízkym? 

  1. Vodné plochy a kúpaliská 

Malé deti sa môžu utopiť aj vo veľmi plytkej vode, preto by mali byť v jej blízkosti vždy pod dohľadom. Zvýšenú pozornosť venujte deťom nielen pri bazénoch, ale aj neďaleko okrasných záhradných jazierok či veľkých mestských fontán.

Voda môže byť nebezpečná aj pre nás, dospelých. Zradiť môže veľká vlna v mori, ale aj kŕč v studenom jazere. 

Pri pobyte vo vode a jej okolí ide pri nehodách často o život a rozhodujú sekundy. Preto je veľmi dôležité vedieť, aké sú prvé najdôležitejšie kroky, ktoré môžu zachrániť topiaceho sa. Viete aké?

  1. Pracovné úrazy

Väčšinu nášho dňa a života trávime v práci. Mnohí zamestnávatelia sú veľmi zodpovední a snažia sa úrazy na pracovisku čo najviac eliminovať. Napriek tomu sa aj v práci občas stane nehoda, ktorej výsledkom je nepekný úraz. Práca na stavbe je v súčasnosti jedným z najnebezpečnejších povolaní. K zraneniu osôb môže dôjsť aj pri obsluhovaní ťažkých strojov zamestnancami, ktorí nemajú školenie k obsluhovaniu príslušného stroja. 

Obariť sa vriacou vodou pri zalievaní rannej kávy sa však môžete aj v kancelárii a pád na schodisku prekvapí často aj mladších kolegov.

Nepodceňujte preto zručnosti a vedomosti podávania prvej pomoci. 

  1. Športové úrazy

Úraz môže zaskočiť viac aj menej aktívneho športovca. Tí, ktorí športujú menej, si môžu ublížiť nevedomosťou pri pohybe, tí aktívnejší zase často preceňujú svoje schopnosti a telesnú kondíciu. 

Najčastejšie športové úrazy sú zlomeniny, poranenia kĺbov a hlavy. Športovať treba bezpečne a s rozvahou, ale aj ten najviac opatrný športovec sa občas zraní. Je preto na mieste pribaliť si medzi športové potreby aj krabičku prvej pomoci. Viete, čo by mala obsahovať a ako jej obsah správne využiť?

Ako vidíte, úrazy na nás číhajú asi všade. Ak sa zraníte vy sami, alebo niekto vo vašom okolí, je dobré vedieť, ako postupovať pri základnom ošetrení a ako správne poskytnúť prvú pomoc. Chcieť sa to naučiť znamená byť zodpovedný. Zodpovedný za seba, za svojich blízkych, ale aj voči celej spoločnosti.  

Prihláste sa na rýchly kurz prvej pomoci plný praktických informácií, ktoré určite využijete. Kurzy prebiehajú online, alebo sa realizujú priamo vo vašej firme či na inom dohodnutom mieste.  

V prípade záujmu nás kontaktujte na info@abclife.sk

Leave a comment